Екслібрис - незвичайна окраса книг
11.02.2018

 

 

  Екслібрис — це мініатюрна графічна картинка, яка відтворює духовний світ власника домашньої бібліотеки.  Дослівно з латинської «еx libris», що означає «із книг».

 

 

   Цей книжковий знак, невелика художньо виконана етикетка, яка вказує, кому належить книжка. Колись усі знатні особи мали такий власний знак, і завдяки цьому виникла можливість встановити приналежність книги або бібліотеки тій чи іншій особі у наш час.

 

 

 

   Усе почалося з Німеччини. Саме там існував звичай карбувати цінні речі на знак належності приватній особі. Перші друковані книжки теж належали до цінних речей, тільки феодали, монастирі та купці могли собі дозволити мати у власності колекції книг і часто підписували їх чи малювали свій знак, щоб знову знайти свою книгу, наприклад, у випадку крадіжки.

   Спочатку ті, хто переписували книги, робили позначку про те, кому належить книга. Згодом ці позначки оформлювали у вигляді віньєти та малювали на початку або наприкінці книги.

 

 

   Попередники екслібрисів — написи власників на рукописних книгах, і суперекслібриси — рельєфні зображення на оправі книжок.

 

 

   Створення екслібрисів - це графічне мистецтво, яке допомогає орієнтуватися в книжковому океані, знаходити перлини радості, естетичної насолоди. У різний час над створенням книжкових знаків працювали такі відомі художники, як А. Дюрер, О. Бенуа, Є. Лансере, Г. Нарбут

 

 

   В епоху Середньовіччя стало традицією власницькі написи на книгах починати словами: «Ex libris». Далі зазначалися ім’я та прізвище власника книги на латині або назва монастиря, бібліотеки тощо. Певного вжитку набули й інші форми запису даного терміну на латині: “liber” (книга), “libri” (книги), “bibliotheca” (бібліотека),“ex bibliotheca” (із бібліотеки), “collectio” (зібрання), “ex collectione” (із зібрання), “ex cathalogo” (з каталогу), “donum” (дарунок) та їх відповідники іншими мовами.

 

   Не зважаючи на те, що тепер екслібриси втратили своє первинне значення, у багатьох відомих особистостей в наш час вони є. Має власний книжковий знак і посьменниця та поетка Ліна Костенко.

 

 

 

 

 

 

 

 

7 причин, чому продажі електронних книг падають, а друкованих знову ростуть

 

 


Каталог